Valkeakosken Energia Oy:n sähköverkon ja kaukolämmön asiakkaat on liitetty etäluennan piiriin. Käytännössä tämä tarkoittaa, että mittarilukemia ei tarvitse ilmoittaa meille erikseen, vaan ne saadaan tiedonsiirtoyhteyden avulla toimitettua mittarilta aina meidän asiakastietojärjestelmään. Erikoistapauksissa otamme yhteyttä asiakkaisiimme ja pyydämme puuttuvia tietoja.
Jos haluat varmistua siitä, että saamme luettua mittarisi ja toimitettua sinulle oikeisiin lukemiin perustuvan laskun, älä katkaise virtaa asunnon pääkytkimestä. Kun toimit näin, varmistat että, saamme mittarilta tiedon muun muassa mahdollisista sähkökatkoista ja saat todellakin oikeaan sähkönkulutukseen perustuvan laskun.
Omaa sähkönkulutusta ei kannata seurata omalta sähkömittarilta vaan rekisteröityä käyttämään meidän ilmaista käytönraportointiamme. Siellä näet omat kulutustietosi aina vuositasolta yhden tunnin kulutukseen.
Katso kuvaohjeet oikealla olevasta linkistä mittareiden Landis+Gyr E450 ja E360 käyttöön.